11 listopada: Narodowe Święto Niepodległości

Opublikowano: 2024-11-11

6890

106 lat temu Polska, po 123 latach zniewolenia, odzyskała niepodległość. Z tej okazji w stolicy oraz na terenie całego kraju odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Dziś w Warszawie tradycyjnie odbędzie się również Marsz Niepodległości, który w tym roku przejdzie pod hasłem: „Wielkiej Polski moc to my”.

Dziś upamiętniamy wydarzenia z 1918 roku, kiedy 11 listopada Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Także 11 listopada Niemcy podpisały zawieszenie broni, które kończyło starcia Wielkiej Wojny. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

11 listopada stał się oficjalnie świętem państwowym dopiero pod koniec lat trzydziestych XX wieku.

Ustawa Sejmu RP z 23 kwietnia 1937 r. głosiła, że dzień ów, „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości – przytoczył treść ustawy portal mojaniepodlegla.pl.

Polacy nigdy nie zapominali o obchodach rocznicy powrotu niepodległej ojczyzny na mapę Europy. Nie zapomnieli o niej w czasie II wojny światowej i później, w czasach rządów komunistów, którzy rugowali takie wydarzenia z przestrzeni publicznej, zlikwidowali Święto Niepodległości, a w jego miejsce ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

Pod koniec lat 70-tych ożywił się ruch przywrócenia Święta Niepodległości w jego pierwotnym kształcie; organizowano nabożeństwa, marsze patriotyczne, składano kwiaty i wieńce w miejscach pamięci ważnych dla historii Polski, takich jak np. Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W Warszawie oraz w całym kraju organizowane są różne wydarzenia: koncerty, debaty, wystawy, które upamiętniają najważniejsze dla Polaków święto państwowe.

Podczas Mszy świętych i nabożeństw wierni modlą się w intencji ojczyzny i poległych w jej obronie.

AG/niepodległa.gov.pl, dzieje.pl, mojaniepodlegla.pl