Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia. Prawo do życia jest prawem człowieka!

Opublikowano: 2025-03-24

7398

– Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka – przypominał Jan Paweł II w Krakowie w 1997 roku. Narodowy Dzień Życia jest wezwaniem do refleksji nad wartością ludzkiego życia i rodziny. Jest również wezwaniem do solidarności w obronie przyszłości naszego narodu i ojczyzny. 

Narodowy Dzień Życia, który obchodzimy 24 marca, jest okazją do refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych – czytamy w uchwale sejmowej z 2004 roku, która ustanowiła to święto.

Dzień ten przypomina nam również o potrzebie refleksji nad społecznym zaangażowaniem we wsparcie rodzin, promowanie rodzicielstwa, jak i troskę o najsłabszych, seniorów i dzieci, w tym te w prenatalnej fazie rozwoju. Te ostatnie narażone są często na śmierć w aborcji, jeżeli podejrzewa się u nich wady genetyczne, które są lub mogą w przyszłości być przyczyną choroby czy niepełnosprawności.

Prawo do życia i sprzeciw wobec zabijania dzieci w aborcji to nie tylko kwestia wyznawanej wiary czy światopoglądu. Papież Jan Paweł II jasno wskazywał, że aborcja uderza w rodzinę oraz w przyszłość społeczeństwa i narodu.

Jakość cywilizacji mierzy się szacunkiem dla jej najsłabszych członków. Nie ma innych kryteriów oceny – stwierdzał stanowczo prof. Jérôme Lejeune, wybitny francuski naukowiec, lekarz pediatra, genetyk, który odkrył anomalię odpowiadającą za zespół Downa.

Prof. Lejeune, licząc się z ostracyzmem części środowiska medycznego i części społeczeństwa, wskazywał, że od tysięcy lat medycyna walczy o życie i zdrowie człowieka, walczy z chorobami i śmiercią.

Każde odwrócenie tego porządku zupełnie zmieniłoby medycynę. Naszym obowiązkiem nigdy nie było wydawanie wyroku, ale próba złagodzenia bólu – mówił.

Jako człowiek i lekarz niezmiennie bronił życia i zdrowia swoich małych pacjentów, dzieci z trisomią 21. W niektórych krajach, jak np. Islandii, dzieci z zespołem Downa lub tylko podejrzeniem niepełnosprawności zabija się w aborcji.

Narodowy Dzień Życia jest więc czasem budowania świadomości społecznej oraz uwrażliwiania na potrzeby rodzin, dzieci i niepełnosprawnych. Jedną z ważnych inicjatyw jest konferencja: Tal dla Życia – w obronie kobiet, która odbywa się w Sejmie RP. Jej organizatorem jest Parlamentarny Zespół na Rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicja dla Życia i Rodziny. Narodowy Dzień Życia poprzedza Dzień Świętości Życia, który przypada 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Kościół jasno przypomina nam wówczas o świętości życia każdego człowieka.

Żadna okoliczność, żaden cel, żadne prawo na świecie nigdy nie będą mogły uczynić godziwym aktu, który sam w sobie jest niegodziwy, ponieważ sprzeciwia się Prawu Bożemu, zapisanemu w sercu każdego człowieka – pisał Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae.

AG