Centrum Życia i Rodziny oraz Instytut Ordo Iuris na Festiwalu młodych w Niepokalanowie

Opublikowano: 2024-07-15

6637

Modlitwa, warsztaty w grupach, koncerty i świadectwa wypełniały czas uczestników spotkania młodych w Niepokalanowie. Na rekolekcjach, które trwały od 11 do 15 lipca młodzież mogła poznać także działalność Centrum Życia i Rodziny oraz Instytutu Ordo Iuris.

„Słucham, myślę, wierzę” to hasło, które w tym towarzyszyło rekolekcjom dla młodzieży w Niepokalanowie. Plan kilkudniowego wydarzenia obfitował w modlitwę, spotkania z interesującymi gośćmi, warsztaty śpiewu i koncerty.

Pośród gości zaproszonych na wydarzenie byli m.in. aktor Marcin Kwaśny, który mówił o doświadczeniu działania Boga w swoim życiu. Świadectwo wiary pozostawił również o. Jakub Kamiński, franciszkanin z Łodzi.

Z uczestnikami Max Festiwalu w Niepokalanowie spotkał się także Marcin Perłowski, dyrektor Centrum Życia i Rodziny, członek zarządu Ordo Iuris, który mówił młodym ludziom o potrzebie kształtowania charakteru.

Mamy pewien bagaż doświadczeń rodzinnych, miejsca, w którym się wychowujemy, doświadczeń, które przeżywamy, ale to nas nie determinuje. Możemy to zmienić (…). Charakter można kształtować – mówił do zgromadzonej młodzieży.

Marcin Perłowski mówił o roli odpowiedzialności w życiu człowieka, o roli wolności, a także o potrzebie refleksji nad życiem, przyszłością, nad celem życia człowieka, co pozwoli świadomie i w duchu wiary wzrastać, formować się i dokonywać dobrych wyborów.

Dyrektor Centrum Życia i Rodziny zwrócił uwagę na współczesną rzeczywistość dzieci i młodych ludzi, która jest zdominowana przez urządzenia elektroniczne, smartfony, które – choć niosą ze sobą pewne dobro – przyczyniają się również do destrukcji młodego człowieka.

Marcin Perłowski zwrócił uwagę na problemy, z którymi spotyka się młodzież, w tym te wynikające z nadmiernego korzystania ze smartfonów, urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych.

Jak przypomniał, kiedyś młodzi ludzie korzystali z telefonów świadomie, np. by zadzwonić do babci lub sprawdzić informację. Dziś bardzo często korzystamy z tych urządzeń, by wypełnić czas. Podkreślił, jak ważny jest cyfrowy minimalizm, świadome i racjonalne korzystanie ze smartfonów, co pozwoli chronić się przed uzależnieniami.

Uczestnicy Max Festiwalu w Niepokalanowie mogli bezpłatnie otrzymać publikacje, filmy, materiały edukacyjne dotyczące obrony życia, jak materiały informacyjne o działalności Centrum Życia i Rodziny i Instytutu Ordo Iuris. Młodzież mogła zaopatrzyć się w publikację edukacyjną Genesis oraz Jasia – model 10-tygodniowego dziecka, które podarowała Fundacja Małych Stópek.