Rodzina – koszt czy inwestycja dla gminy na takie pytanie starali się odpowiedzieć prelegenci konferencji zorganizowanej 2 grudnia w Poznaniu.
Podczas debaty, w której wzięli udział naukowcy i samorządowcy, poruszone zostały zagadnienia związane między innymi z wpływem samorządu na rodzinę oraz analizą sytuacji demograficznej województwa wielkopolskiego. Prelegenci, wśród których znaleźli się m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk, dr Cezary Mech, prof. Jan Sztaudynger i prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny Paweł Kwaśniak, zwracali uwagę, że samorządy mają wiele możliwości wspierania i tworzenia polityki prorodzinnej. O dobrych praktykach w swoich regionach opowiedzieli: burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz oraz sekretarz Grodziska Mazowieckiego Maria Grabowska.
Oba samorządy starają się nie tylko ograniczyć odpływ mieszkańców, ale przede wszystkim zachęcić rodziny do zamieszkania na ich terenie, oferując różne formy wsparcia – tańsze działki budowlane, bony wychowawcze, dofinansowanie wychowania dzieci i różnych form spędzania wolnego czasu.
Paweł Kwaśniak uczestnikom Konferencji przedstawił natomiast wydaną przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny publikację Vademecum Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Książka pozwala zrozumieć, na czym powinna polegać polityka rodzinna i jaka powinna być w niej rola samorządów. Daje również wiedzę dotyczącą uwarunkowań prawnych takiej polityki, przybliża konkretne działania realizowane przez samorządy w Polsce, a także przywołuje dobre wzorce realizowane za granicą.