Dzień Świętości Życia – konferencja i nowe publikacje na temat ochrony życia ludzkiego

Opublikowano: 2025-03-26

7418

25 marca Kościół katolicki w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. Tego dnia przypada również rocznica wydania przez papieża Jana Pawła II w 1995 r. encykliki „Evangelium vitae”. Z tej okazji Centrum Życia i Rodziny oraz Instytut Ordo Iuris, wraz z Katolicką Agencją Informacyjną, zorganizowały konferencję prasową „Evangelium vitae – inspiruje i motywuje od 30 lat”. Podczas wydarzenia dyskutowano o zagrożeniach dla ochrony życia oraz o sposobach im przeciwdziałania. Zaprezentowano również publikacje dotyczące eutanazji czy wolności sumienia lekarzy. W konferencji wzięli udział eksperci z dziedziny prawa, filozofii, etyki czy historii.

MONOGRAFIA NA TEMAT EUTANAZJI – LINK

PORADNIK DLA LEKARZY – LINK

KOMPENDIUM WIEDZY PRO LIFE – LINK

Konferencję otworzyła dr Monika Zając z Centrum Życia i Rodziny. Wskazała ona na ważność i aktualność encykliki „Evangelium vitae”.

– Jest to lektura obowiązkowa. Niejako fundament, ale również drogowskaz w działaniach podejmowanych przez ruchy obrońców życia na całym świecie, wezwanie do głoszenia, wysławiania i służby Ewangelii życia oraz przekonanie o potrzebie głębokiej odnowy kultury, zwłaszcza kultury prawnej – podkreśliła.

Z kolei ks. prof. Paweł Bortkiewicz, filozof i etyk, zwrócił uwagę na obecną współcześnie normalizację ataków na ochronę życia, o której już 30 lat temu pisał Jan Paweł II.

– To, co było patologią, to, co było wstydliwe, to, co było karalne, dzisiaj staje się normą prawa, staje się wyznacznikiem prawa. Staje się również wyznacznikiem systemów demokracji. Jest to niezwykle ważny element w diagnozie współczesnej sytuacji – zaznaczył duchowny.

Radca prawny Katarzyna Gęsiak z Ordo Iuris omówiła zaś wydane przez Instytut publikacje – monografię na temat eutanazji i poradnik dla lekarzy dotyczący Wytycznych Ministra Zdrowia i Prokuratora Generalnego. Podkreśliła m.in., że dokument ten nie zmienia obowiązującego prawa chroniącego ludzkie życie i nie wiąże lekarzy do stosowania się do niego.

– Lekarze dalej są zobowiązani przepisami ustaw, rozporządzeń oraz przepisami ich własnego Kodeksu Etyki Lekarskiej do tego, aby służyli życiu, a nie podejmowali działania, które stanowią zamach na życie – oznajmiła.

Tomasz Rowiński z kwartalnika „Christianitas” wskazał natomiast na znaczenie kompendium ochrony życia dla rozpowszechniania argumentacji ruchów prolife w debacie publicznej.

– Niezbędne jest prowadzenie dyskursu akademickiego oraz przybliżanie i rozbrajanie filozofii utylitaryzmu, która jest dzisiaj dominującą filozofią, jeśli chodzi o etykę i uprzedmiatawia człowieka, nie tylko tego w prenatalnej fazie życia. Wytwarza ona pewien rodzaj mitu, w ramach którego można tego czy innego człowieka po prostu usunąć – zauważył publicysta.

Głos zabrała również Małgorzata Żaryn – historyk, inicjator i koordynator Narodowego Marszu Papieskiego. Podkreśliła ona znaczenie Marszu dla rozpowszechniania w przestrzeni publicznej argumentów o konieczności ochrony życia, szczególnie w obliczu prawa, które godzi w ludzkie życie.

– W momencie, kiedy prawo stanowione sprzeciwia się prawu boskiemu czy prawu naturalnemu, nie powinno być przestrzegane. Żeby jednak ta prawda mogła zaistnieć, potrzebne są społeczne działania, które będą widoczne na forum publicznym jako znak sprzeciwu – zaznaczyła.

Podczas konferencji zaprezentowano monografię „Zjawisko eutanazji: Filozofia – kultura – medycyna – prawo”, poradnik „Jak szpitale mogą bronić się przed Wytycznymi Ministra Zdrowia i karami NFZ” oraz kompendium „W obronie życia”. Autorami monografii dotyczącej eutanazji są przedstawiciele różnych dziedzin nauki – medycyny, prawa, filozofii, filologii czy socjologii. Publikacja podejmuje tematy takie jak umieranie w godności, orzecznictwa Trybunału w Strasburgu dotyczącego eutanazji i wspomaganego samobójstwa, regulacji prawnych dotyczących tych zagadnień w różnych krajach, postrzegania problemu eutanazji przez Polaków czy filozoficznych i religijnych aspektów omawianych kwestii.

Kolejna publikacja odnosi się do Wytycznych Ministra Zdrowia i Prokuratora Generalnego dotyczących przeprowadzania aborcji. Zgodnie z Wytycznymi, przesłanka zdrowotna umożliwiająca wykonanie aborcji, może dotyczyć każdego aspektu zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ma ona obejmować też każdą dolegliwość zdrowotną. W poradniku Ordo Iuris wskazuje, że szpitale i lekarze nie muszą się stosować do Wytycznych (które nie są źródłem obowiązującego prawa) oraz dalej mogą się powoływać na klauzulę sumienia.

Podczas konferencji zaprezentowano również zaktualizowaną wersję wydanej przez Centrum Życia i Rodziny publikacji „W obronie życia”, stanowiącej kompendium wiedzy o tematach związanych z ochroną życia. Publikacja dotyczy m.in. statusu prawnego dzieci nienarodzonych, prawnych przesłanek umożliwiających przeprowadzanie aborcji czy pojęcia syndromu poaborcyjnego.