Dźwięk dzwonu „Głos nienarodzonych” wybrzmiał przed Sejmem RP

Opublikowano: 2024-04-12

6398

W czwartek 11 kwietnia obrońcy życia wyrazili swój sprzeciw wobec zabijania dzieci w aborcji. „Jeżeli nienarodzone dziecko można zabić, można także odebrać prawa każdemu z nas” – mówił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes zarządu Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. 

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 11 kwietnia przed budynkiem Sejmu RP organizacje obrońców życia protestowały przeciw próbom zmian prawnych, które pozbawiałyby ochrony dzieci w prenatalnej fazie rozwoju.

Od 27 lat Polski Ład Konstytucyjny stoi po stronie życia od chwili poczęcia. Różnicowanie tej ochrony stanowiłoby naruszenie podstawowej zasady państwa prawnego. Jeżeli nienarodzone dziecko można zabić, można także odebrać prawa każdemu z nas – mówił w czasie konferencji mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes zarządu i Ordo Iuris.

Konferencja, ale i marsz, który tego dnia przeszedł ulicami stolicy były reakcją na wprowadzenie do porządku obrad Sejmu RP (10-12 kwietnia) czterech projektów ustaw, które zakładają m.in. pozbawienie ochrony prawnej dzieci nienarodzone do 12. tygodnia i do 24. tygodnia te dzieci, u  których pojawia się podejrzenie choroby lub niepełnosprawności.

Ocenę prawną złożonych projektów ustaw przedstawiła mec. Katarzyna Gęsiak, Dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris. Mec. Gęsiak podkreśliła, że stoją one w sprzeczności z Konstytucją i prawami człowieka.

Są też niezgodne z wiążącymi Polskę ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, przede wszystkim z Konwencją o Prawach Dziecka” – podkreśliła.

Symbolicznym sprzeciwem wobec aborcji i wobec dzieci, które już straciły w niej życie w wyniku tzw. kompromisu aborcyjnego była inicjatywa „Dziecko ma swoje miejsce!”. Uczestnicy akcji mogli wziąć figurkę Jasia, przedstawiającą dziecko w 12-tyg. życia, położoną na białym płótnie i umieścić ją w dziecięcym wózku.

Przez cały dzień przechodnie mogli również uderzać w dzwon „Głos nienarodzonych”, by w ten symboliczny sposób uczcić pamięć dzieci w prenatalnej fazie rozwoju, które zabito w aborcji. Pamięć dzieci pozbawionych życia uczcili nie tylko dorośli, w dzwon uderzała również młodzież, a także małe dzieci, które przyszły z rodzicami.

O godz. 15:00 uczestnicy wydarzenia wzięli udział we Mszy świętej w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Po jej zakończeniu w marszu przeszli pod Sejm RP.

Obrona życia dzieci nienarodzonych to nasz wspólny obowiązek i odpowiedzialność. Nie możemy pozwolić, aby wpływ na to, jak będzie wyglądała debata społeczna w tej sprawie i jakie decyzje będą ostatecznie podejmować nasze władze, miały tylko środowiska proaborcyjne – mówił w jednej z wypowiedzi Marcin Perłowski, dyrektor Centrum Życia i Rodziny, wiceprezes Ordo Iuris.