Jak Chorwaci bronią małżeństwa i rodziny?

Opublikowano: 2016-06-08

1149

We wtorek 07 czerwca 2016 mieliśmy przyjemność gościć w naszym biurze panią Željkę Markić wraz z mężem, którzy od kilku lat walczą o zapewnienie małżeństwu i rodzinie szacunku i należnego miejsca w systemie prawnym Chorwacji.

Państwu Markić oraz ich przyjaciołom udało się w 2013 r. dokonać wielkiego poruszenia społecznego, co zaowocowało zebraniem w ciągu zaledwie dwóch tygodni prawie 800 tys. podpisów na rzecz referendum w sprawie konstytucyjnej ochrony małżeństwa. W czteromilionowej Chorwacji, gdzie większość społeczeństwa deklaruje się jako katolicy, większość mediów oraz przedstawicieli świata polityki opowiada się za redefinicją małżeństwa i liberalnym podejściem do seksualności człowieka. Na skutek działań podjętych przez naszych gości, szerokiej rzeszy wolontariuszy i ludzi dobrej woli, Chorwaci w referendum z 1 grudnia 2013 r. w zdecydowanej większości (65,87%) opowiedzieli się za konstytucyjną ochroną małżeństwa.

Željka Markić podczas spotkania w siedzibie Centrum Życia i Rodziny mówiła również o absurdach wynikających z promowania ideologii gender w chorwackim systemie edukacyjnym. Podkreślała, że chociaż wraz z mężem są dobrym przykładem dla swoich czterech synów, ma jednak świadomość, że nie mogą zamykać oczu na ataki wymierzone w instytucję rodziny. Wyraziła przekonanie, że moralnym obowiązkiem każdej zdrowej rodziny jest dawanie przykładu a także działanie na rzecz zmiany świadomości społecznej i zmian prawnych w kierunku ochrony małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Goście z Chorwacji wyrazili przekonanie, że potrzebna jest wielka mobilizacja ruchów broniących życia, rodziny i małżeństwa. Wskazywali jednocześnie na konieczność wytrwałości w walce o przywrócenie ładu moralnego w naszych krajach, Europie i świecie.

Państwo Markić przyjechali do Polski na zaproszenie Instytutu im. Księdza Piotra Skargi. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Fundacji Pro – Prawo do życia, Fundacji Życie, Konfederacji Kobiet RP i Fundacji Nazaret.