Narodowy Marsz Życia i Rodziny 2021

Opublikowano: 2021-09-23

5355

To wyjątkowe wydarzenie każdego roku gromadzi rodziny z dziećmi, młodzież i osoby starsze, duchownych i osoby konsekrowane, wszystkich, którym leży na sercu troska o życie każdego człowieka.

Także w tym roku Narodowy Marsz Życia i Rodziny, mimo chłodnej aury, był wielką manifestacją przywiązania do tradycji, rodziny oraz do wiary – wartości, które przez wieki tworzyły polską rodzinę i fundament naszego narodu. W tym roku organizatorzy poprzez hasło „Tato – bądź, prowadź, chroń” chcieli zwrócić uwagę na rolę i powołanie mężczyzny w rodzinie, jako męża i ojca.

Oto spot podsumowujący to piękne wydarzenie:


Uczestnicy Marszu, trzymając transparenty przypominające o wartości i godności każdego ludzkiego życia, pięknie rodziny, niosąc biało-czerwone flagi, wyruszyli z Placu Zamkowego do bazyliki św. Krzyża.

W trakcie przemarszu, któremu towarzyszyła atmosfera radości, muzyka z utworami śpiewanymi przez dzieci, piosenki podejmujące tematykę rodziny, można było usłyszeć fragmenty nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – niezłomnego obrońcy godności i życia każdego człowieka – który przed tygodniem został włączony do grona błogosławionych Kościoła.

Chcieliśmy także w tym Marszu pokazać, że polscy ojcowie są odpowiedzialni, że nie uciekają od tej odpowiedzialności. Badania z USA wskazują, że kobiety, które decydują się na wykonanie aborcji robią to dlatego, że nie mają oparcia w mężczyznach, nie mają oparcia w ojcach swoich dzieci. A my chcemy pokazać, że polscy, odpowiedzialni ojcowie są właśnie tu, na tym Marszu i tą postawą, którą wszyscy Państwo tutaj reprezentujecie chcemy wysłać sygnał nie tylko w całą Polskę, ale i na cały świat, że w Polsce są mężczyźni, którzy biorą odpowiedzialność i od niej nie uciekają. Dziękuję Państwu za obecność. To niezmiernie ważne i miłe mojemu sercu, że jesteście tutaj tak licznie zgromadzeni. Będziemy mogli maszerować w wyjątkowym pochodzie – powiedział Paweł Ozdoba, Prezes Centrum Życia i Rodziny, organizatora wydarzenia.

Ważną częścią Marszu była Eucharystia w Bazylice Św. Krzyża, podczas której homilię wygłosił ceniony rekolekcjonista i duszpasterz, ks. Dominik Chmielewski SDB.

Nie mam wątpliwości, że czasy, w których żyjemy i które nadchodzą, będą wymagały od nas niesamowitego przylgnięcia do Boga, który jest naszym Abba (…) – podkreślił w homilii.

konferencji do rodzin, którą kapłan wygłosił po Mszy świętej, ks. Chmielewski zwrócił uwagę na znaczenie ojca w rodzinie.

Dziś nie mam żadnych wątpliwości, że rodziny muszą zakorzenić się w miłości Boga Ojca. Mężczyźni muszą odnowić pasję bycia ojcami na wzór Boga Ojca – dodał duszpasterz.

Na Narodowy Marsz Życia i Rodziny przybyło ponad 6 tys. osób dając wyjątkowe świadectwo jedności i trwania przy najważniejszych wartościach. Wielu z nich podzieliło się świadectwem życia w rodzinie i wspierania rodzin. O Marszu pisały też liczne media zagraniczne.