Nowy Przewodniczący Episkopatu Ambasadorem Życia i Rodziny

Opublikowano: 2014-03-26

1029

Ostatnie dwa dni, Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia, były okazją do rozpoczęcia kampanii nadania tytułów Ambasadora Życia i Rodziny. Jednym z wyróżnionych został nowy przewodniczący Episkopatu, Ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki.
Celem nadawania tytułu Ambasadora Życia i Rodziny jest uhonorowanie znanych i szanowanych osób publicznych, które swoją postawą życiową, przykładem osobistym, zaangażowaniem społecznym czy też deklaracjami publicznymi bronią uniwersalnej wartości życia  ludzkiego i naturalnych praw rodziny.  – Tytuł Ambasadora Życia i Rodziny jest przyznawany osobom cieszącym się powszechnym szacunkiem i autorytetem np.: księżom biskupom, księżom, naukowcom, ludziom mediów, artystom, sportowcom, nauczycielom, przedsiębiorcom, dziennikarzom itp. Osoby te, poprzez możliwość szerokiego oddziaływania społecznego mogą w znaczący sposób przyczyniać się do pożądanej zmiany postaw społecznych. – wyjaśnia Jacek Sapa z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, organizacji nadającej tytuły.
Ostatnie dwa dni już na stałe wpisały się w kalendarz jako czas szczególnej promocji fundamentalnych wartości jakimi są życie i rodzina. W Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia wyróżnienie przyjęli: bp Stefan Cichy, ordynariusz diecezji lednickiej, bp Ignacy Dec, pasterz diecezji świdnickiej oraz przewodniczące Episkopatu, metropolita poznański. Wszyscy wyróżnieni przyznali, że tytuł Ambasadora życia i Rodziny to zaszczyt, ale i zobowiązanie. Abp Gądecki przyjmując wyróżnienie powiedział: – Taki tytuł jest nie tylko honorem, ale przede wszystkim wyzwaniem do dalszego zaangażowania się na rzecz promocji rodziny i fundamentalnej wartości jaką jest życie. Przypomnę to, co podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny powiedział nasz Wielki Rodak, bł. Jan Paweł II, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego, podstawową ludzką wspólnotą. Od tego, jaka jest rodzina, zależy kondycja narodu. Życzył nam wszystkim i modlił się o to, by polska rodzina dawała życie, by była wierna świętemu prawu życia. Sądzę, że warto te słowa przypomnieć tuż przed kwietniową kanonizacją.
Zdaniem Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodzin, przykład i wsparcie ambasadorów, udzielone inicjatywom prorodzinnym i „pro life”, świadczy o sile i prestiżu takich działań oraz czyni społeczeństwo coraz bardziej wrażliwym na tę tematykę.