Centrum Życia i Rodziny rozpoczyna druga odsłonę kampanii na rzecz pomocy Polakom w Grodnie. Tym razem pomagamy tamtejszej Polskiej Macierzy Szkolnej zebrać fundusze na drzwi i okna w nowym skrzydle budynku szkoły oraz na wyposażenie biblioteki w niezbędne regały.
80 lat temu, 20 września 1939 roku 2,5 tysiąca ochotników i żołnierzy – mieszkańców Grodna stawiło czoła „czerwonej zarazie”. Po ataku Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku błyskawicznie upadały kolejne miasta: Wilno, Lwów, Łuck, Włodzimierz Wołyński… Grodno miało być następne. Sowieci nie chcieli powtórki z 1920 r., kiedy to miasto dwukrotnie mocno dało się im we znaki. A jednak – dzięki heroizmowi Polaków obrona Grodna przed wielokrotnie liczniejszymi siłami najeźdźców trwała aż trzy dni.
Symbolem tamtych walk jest osoba Tadzia Jasińskiego: 13-latka schwytanego przez czerwonoarmistów, skatowanego i przytwierdzonego do sowieckiego czołgu jako żywa tarcza. Po kapitulacji miasta polscy mieszkańcy zostali poddani brutalnym represjom, a po wojnie w ramach zemsty Grodno zostało wcielone do Związku Radzieckiego, pomimo że polska granica przebiegała zaledwie kilkanaście kilometrów dalej. Oznaczało to intensywną sowietyzację mieszkańców, a próby pielęgnowania polskości były tępione. To, że nie zaginęła ona bezpowrotnie jest zasługą odważnych rodzin, które w domach podtrzymywały pamięć o swoich korzeniach.
Polską kulturę nad Niemnem podtrzymuje Polska Macierz Szkolna. Wspiera ona nauczanie w 3 polskojęzycznych szkołach państwowych, a w 8 polskich szkołach społecznych prowadzonych przez tę organizację (gdzie zajęcia odbywają się dopiero po zakończeniu lekcji w białoruskich szkołach państwowych) uczy się łącznie ponad 3000 polskich uczniów. Polska Macierz Szkolna przygotowuje również obchody polskich świąt narodowych i religijnych, festiwale piosenki polskiej czy bale maturalne polskiej młodzieży. Organizacja kładzie szczególny nacisk na nauczanie języka polskiego i polskiej historii.
W zeszłym roku Polska Macierz Szkolna zdecydowała się na rozbudowę budynku Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej, największej polskiej placówki oświatowej na Białorusi – uczy się tam ok. 2000 dzieci. Był to konieczny krok, gdyż obecnie zajęcia trwają do późnych godzin wieczornych, a i tak uczniowie nie mieszczą się w obecnych salach.
W związku tym Centrum Życia i Rodziny zdecydowało się pomóc polskim rodzinom z Grodna. W zeszłym roku rozpoczęliśmy zbiórkę – dzięki Państwa wsparciu udało nam się zebrać kwotę, która pozwoli w pełni wyposażyć (tablice multimedialne, ławki, krzesła) 3 sale lekcyjne w nowopowstającej szkole.
Podczas kwietniowej wizyty członków Centrum Życia i Rodziny w Grodnie okazało się, że Polska Macierz Szkolna nadal potrzebuje naszego wsparcia. 30 000 złotych pozwoli na wstawienie drzwi i okien w nowym skrzydle budynku oraz wyposażenie biblioteki w niezbędne regały.
– Nasza pomoc dla Polaków na Białorusi ma wymiar nie tylko finansowy. Jest moralnym wsparciem dla wspólnoty, która wiele wycierpiała. Dajemy w ten sposób im otuchę i nadzieję, że wciąż są dla nas ważni – wskazuje Kazimierz Przeszowski, wiceprezes Centrum.
Datek można przekazać na stronie internetowej www.PolacyNadNiemnem.pl