Ponad 20 tys. podpisów pod „Aborcja nie jest ok!”

Opublikowano: 2018-03-28

2208

27 marca Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny przekazały do Rady Etyki Mediów podpisy osób, które poparły petycję w sprawie kontrowersyjnej okładki w dodatku Gazety Wyborczej – „Wysokie Obcasy” z napisami „Aborcja jest ok” oraz artykułu pt. „Aborcja farmakologiczna jest w Polsce tematem tabu”. Pod apelem o interwencję w sprawie naruszenia etyki dziennikarskiej podpisało się prawie 22 tysiące osób.

22 lutego 2018 roku Instytut Ordo Iuris oficjalnie złożył skargę do Rady Etyki Mediów, podkreślając naruszenie etyki dziennikarskiej przez autorów wspomnianego artykułu.

W tym samym czasie z inicjatywy Ordo Iuris i Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny powstała petycja „Aborcja nie jest ok – aborcja to śmierć”.  Przez prawie miesiąc podpisało ją prawie 22 tysiące osób (21 849 podpisów).

Petycję do Rady Etyki Mediów złożyły dzisiaj: Karina Walinowicz (Instytut Ordo Iuris) oraz Sylwia Zborowska (Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny). Według autorek petycji, które przekazały Radzie Etyki Mediów podpisy – artykuł, który ukazał się w „Wysokich Obcasach” zawiera zmanipulowane dane sondażowe i błędne informacje na temat obowiązującego prawa. Intencja jest jasna – lobby aborcyjne musi wyjść z defensywy i przekonać kobiety, że aborcja, niczym tabletka na ból głowy, powinna być stosowana bez ograniczeń. Materiał mocno promuje aborcję farmakologiczną, fałszywie przedstawiając jej rzekomo „pozytywne” aspekty. Zawiera szczegółową instrukcję, gdzie kupić odpowiednie środki oraz z kim i w jaki sposób skonsultować się w razie wątpliwości. Polskie prawo – chociaż z wyjątkami – chroni życie nienarodzonego dziecka. Prezentowanie przestępstwa, jako dobra i pomoc w nim są kategorycznie zakazane.

„Mamy nadzieję, że Rada Etyki Mediów rozpatrzy pozytywnie skargę podpisaną przez prawie 22 tysiące obywateli, przez co jednoznacznie potwierdzi, że takie praktyki dziennikarskie są sprzeczne z etyką zawodu i niedopuszczalne” – podkreśla Karina Walinowicz, ekspert Ordo Iuris.

Sprzeciw trafi także do reklamodawców, którzy poprzez wykup reklam wsparli wydanie magazynu. Instytut Ordo Iuris monitoruje tę sprawę i domaga się stanowczej reakcji Rady Etyki Mediów. Petycja została zamieszczona na portalu www.maszwplyw.pl i stan liczby podpisów pod petycją na 26.03.2018 wyniósł 21 849.