Program 500 plus? Rodziny decydują!

Opublikowano: 2016-01-14

1114
Już w najbliższą sobotę głos rodzin będzie najważniejszy. W ramach konsultacji społecznych programu „Rodzina 500 plus” w Łodzi odbędzie się seminarium „POLITYKA I KULTURA PRORODZINNA – OGÓLNOPOLSKA I LOKALNA”. Spotkanie ma charakter otwarty.
– „Rodzina 500 plus” wkracza teraz w najważniejszy etap: konsultacji społecznych. Czekamy na uwagi wszystkich Polek i Polaków, a także stowarzyszeń, które zajmują się sprawami rodzin – poinformowała w grudniu Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W ramach konsultacji obywatelskich 16 stycznia br. w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 środowiska prorodzinne zorganizowały seminarium, w którym udział wezmą eksperci, politycy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a przede wszystkim rodziny, które będą mogły zabrać głos w dyskusji.
– Mamy duże doświadczenie w inicjowaniu lokalnych aktywności prorodzinnych. Spotykamy się w gminach, powiatach z liderami licznych inicjatyw familijnych. Efekty ich działań są dowodem na to, że warto stawiać na mądrość rodziców w polityce prorodzinnej. To rodziny są najlepszymi ekspertami od wychowania dzieci i od decyzji ekonomicznych, a głos rodzin jest najistotniejszy w budowaniu cywilizacji – mówi Paweł Kwaśniak, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
W programie konsultacji przewidziano dwa panele dyskusyjne, podczas których eksperci i słuchacze będą starali się odpowiedzieć na pytania: Gdzie jest granica pomiędzy polityką prorodzinną a polityką socjalną? Jaki powinien być zakres polityki rodzinnej? Gdzie zaczyna się polityka socjalna, społeczna, naprawcza? Zastanowią się również, jakie wyzwania, szanse i zagrożenia stoją przed polityką prorodzinną prowadzoną na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim.
Na łódzkie konsultacje zaproszone są całe rodziny. – Rodzice mogą przyjść z dziećmi, dla których zapewniamy opiekę, poczęstunek i atrakcyjne upominki – mówi Michał Owczarski, prezes Fundacji Życie, inicjator łódzkiej konferencji. – W czasie, gdy maluchy będą się świetnie bawić, dorośli będą mogli wysłuchać wystąpień prelegentów i wziąć udział w dyskusji. Nie chcemy, by swoje zdanie wyrażali tylko eksperci, którzy znają problemy teoretycznie. Naszą akcję nazwaliśmy „Rodziny decydują” i niech rzeczywiście tak będzie. Wszystkie uwagi i wnioski, które pojawią się podczas konsultacji, przekażemy Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Konsultacje społeczne „Rodzina 500 plus” odbędą się w sobotę, 16 stycznia br., w godz. 9 – 16 w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (wejście od pl. Komuny Paryskiej).
Ci, którzy do Łodzi nie będą mogli dotrzeć, mają szansę obejrzeć transmisję konferencji online na stronie: https://youtu.be/hn0BzrXeCEs
Szczegółowe informacje, w tym program seminarium, można znaleźć na stronie: www.rodzinydecyduja.pl