CENTRUM ŻYCIA I RODZINY INTERWENIUJE U MARSZAŁKA SEJMU W SPRAWIE SKANDALICZNEJ WYPOWIEDZI POSEŁ SENYSZYN

<h1 class='page-title'>CENTRUM ŻYCIA I RODZINY INTERWENIUJE U MARSZAŁKA SEJMU W SPRAWIE SKANDALICZNEJ WYPOWIEDZI POSEŁ SENYSZYN</h1>

Centrum Życia i Rodziny domaga się reakcji Marszałka Sejmu oraz przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej. To konsekwencja szokującej wypowiedzi poseł Joanny Senyszyn, która podczas jednego z programów publicystycznych w TVP pochwalała eutanazję dziecka dotkniętego poważną wadą rozwojową.

Posłanka Lewicy Joanna Senyszyn w programie „Strefa starcia” na antenie TVP Info odniosła się do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego niekonstytucyjności aborcji eugenicznej. W opinii posłanki, życie dzieci z poważnymi wadami rozwojowymi mogłoby być skracane w wyniku eutanazji.

– Rodzą się dzieci z bezmózgowiem, bezczaszkowiem. Jeśli takie dzieci będą się teraz rodzić, to wielka szkoda, że nie ma prawa o eutanazji, bo lepiej byłoby takie dziecko za pomocą zastrzyku pozbawić życia, niż pozwolić, żeby w męczarniach konało, w konwulsjach i bólu” – stwierdziła Joanna Senyszyn.

Sprawą skandalicznej wypowiedzi posłanki Lewicy zajęło się Centrum Życia i Rodziny, które wskazuje, że słowa te są niedopuszczalne i zasługują na kategoryczne potępienie. Fundacja w swoim stanowisku skierowanym do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek apeluje o podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu dyscyplinarne ukaranie Joanny Senyszyn, której wypowiedź – jak wskazują inicjatorzy – nie licuje z majestatem polskiego Parlamentu. Apel o ukaranie poseł Lewicy został przekazany również poseł Izabeli Mrzygockiej, przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej.

 „Postulowane przez prof. Joannę Senyszyn dokonanie eutanazji, czyli w tym przypadku pozbawienie życia dziecka dotkniętego nieuleczalną chorobą, zgodnie z art. 150 § 1 kodeksu karnego stanowi przestępstwo podlegające karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto pochwalanie popełnienia przestępstwa, w tym przypadku dokonania eutanazji dzieci, zgodnie z art. 255 § 3 kodeksu karnego podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku” – czytamy w stanowisku Centrum Życia i Rodziny.

Autorzy oświadczenia wskazują ponadto, że jej wypowiedź dyskryminuje osoby niepełnosprawne i narusza zapisy przyjętej przez Sejm RP Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, która stanowi, iż: „osoby niepełnosprawne […] mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji”. Przypominają również, że proceder uśmiercania ludzi za pomocą śmiercionośnego zastrzyku potępiły takie organizacje, jak Amnesty International, Amerykańskie Stowarzyszenia Lekarzy czy Amerykańskie Stowarzyszenie Pielęgniarek.

– Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, dziecko już w 12. tyg. życia w łonie matki ma dostatecznie rozwinięty układ nerwowy, aby odczuwać ból.  Tym samym należy stwierdzić, że procedura aborcji zadaje dziecku ból i jest źródłem jego dodatkowego cierpienia – wskazuje Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

Wypowiedź posłanki Joanny Senyszyn propagująca eutanazję chorych dzieci jest konsekwencją jej aktywnego zaangażowania w walkę o legalizację aborcji i wynika z przeświadczenia, że najlepszym sposobem na uniknięcie cierpienia dziecka dotkniętego poważną wadą wrodzoną jest dokonanie aborcji zanim przyjdzie ono na świat. Eksperci podkreślają, że twierdzenie jakoby aborcja pozwalała na uniknięcie cierpienia dziecka jest niezgodne z aktualnym stanem wiedzy naukowej.

Stop związkom partnerskim!
Czytaj
Stop dyktaturze mniejszości!
Czytaj
Brońmy dzieci nienarodzonych!
Czytaj
Zobacz więcej

Wykonanie: CzarnyKod