NIE DLA HOMOREKLAM I PROMOCJI IDEOLOGII LGBT W TELEWIZJI. PODPISZ APEL DO KRRIT

<h1 class='page-title'>NIE DLA HOMOREKLAM I PROMOCJI IDEOLOGII LGBT W TELEWIZJI. PODPISZ APEL DO KRRIT</h1>

Telewizja Polsat oraz TVN zdecydowały się na emisję spotu, będącego reklamą produktów marki Durex. W jednej ze scen przedstawiono głaszczących się i niemalże całujących mężczyzn. Szokujący przekaz spotu jest niezgodny z zapisami Ustawy o radiofonii i telewizji, a także niebezpieczny dla zdrowia psychicznego dzieci. Dlatego do KRRiT wystosowano apel o zdecydowaną reakcję.

„Z niemałym oburzeniem kieruję swoje żądanie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o interwencję w sprawie reklamy prezerwatyw „Głośni w łóżku”, która emitowana jest na kanałach telewizyjnych związanych z Polsatem i TVN” – czytamy w apelu skierowanym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dostępnym do podpisania pod adresem: www.niedlatychreklam.pl. Autorzy petycji z Centrum Życia i Rodziny domagają się zdecydowanej reakcji i podkreślają, że spot marki Durex ma prohomoseksualny, niemoralny wydźwięk oraz jest zagrożeniem dla zdrowia psychicznego dzieci.

Reklama marki Durex pt. „Głośni w łóżku” została wyprodukowana z okazji tzw. Międzynarodowego Dnia Seksu. W jednej ze scen można zobaczyć intymną sytuację z udziałem dwóch mężczyzn, którzy w pewnym momencie sięgają po flagowy produkt marki. Te szokujące sceny można zobaczyć na kanałach głównych stacji komercyjnych – Polsatu oraz TVN. Interwencję w tej sprawie przeprowadziło Centrum Życia i Rodziny, które w petycji do władz KRRiT podkreśla, że treść reklamy narusza zapisy Ustawy o radiofonii i telewizji.

Przede wszystkim chodzi o Art. 18 ust. 1, który wskazuje, że przekazy „nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem (…) oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym”. Warto odnotować, że emisji szokującego spotu odmówił publiczny nadawca tj. Telewizja Polska, która w swej decyzji podkreślała, że ich widzowie często wnoszą skargi, gdy pokazywane są treści o charakterze intymnym. W apelu o interwencję w tej sprawie napisano również, że wg badań CBOS z 2019 roku, 78 proc. Polaków uważa homoseksualizm co najmniej za odstępstwo od normy, a 67 proc. badanych jest przeciwna publicznemu pokazywaniu przez homoseksualistów swojego sposobu życia.

Centrum Życia i Rodziny podkreśla na stronie www.niedlatychreklam.pl, że firma produkująca prezerwatywy „jest zaangażowana w promocję ruchu LGBT+, którego postulaty są sprzeczne z polskim porządkiem prawnym, tj. podważają społeczną rolę rodziny i małżeństwa i żądają adopcji dla par osób tej samej płci”.

W petycji zwrócono również uwagę na to, że ta szokująca reklama „niesie szczególne zagrożenie dla zdrowia psychicznego i moralnego rozwoju małoletnich”. Autorzy podkreślają, że to narusza treść Art. 18 ust 4. Ustawy o radiofonii i telewizji. Zauważono, że przedstawicielka marki Durex wskazała, że misją marki jest edukacja seksualna. „Tym samym z nieuzasadnionych przyczyn uzurpuje sobie prawo do przekazywania treści, które leżą w kompetencjach rodziców” – wskazano w apelu.

„Oburza mnie, że mimo tych naruszeń, komercyjne, lecz dostępne publicznie na takich samych zasadach jak TVP, stacje telewizyjne Polsat i TVN zdecydowały się emitować ten spot. Wzywam zatem Krajową Radę Telefonii i Telewizji do interwencji w tej sprawie!

Reklama uderzająca w poglądy większości Polaków i zagrażająca wychowaniu i dobru dzieci i młodzieży powinna zostać wycofana” – czytamy w apelu do KRRiT, dostępnym do podpisania pod adresem www.niedlatychreklam.pl.