Przenieśmy Dzień Ojca na 19 marca. Rusza wyjątkowa kampania społeczna

Opublikowano: 2021-03-16

5061

Czas nadać Dniu Ojca nową, pogłębioną treść. Centrum Życia i Rodziny rozpoczyna kampanię, której celem jest oficjalne przeniesienie tego święta na 19 marca, czyli na uroczystość św. Józefa. Na stronie www.DzienOjca.pl pojawiła się specjalna petycja w tej sprawie.

Obchody Dnia Ojca zapoczątkowano w Polsce ponad 50 lat temu. Ustalonej wówczas daty tego święta – 23 czerwca – nie powiązano jednak z żadnym historycznym wydarzeniem lub postacią. Dość wspomnieć, że poza Polską tego dnia Dzień Ojca obchodzony jest jeszcze… w Nikaragui. Centrum Życia i Rodziny zainaugurowało kampanię społeczną, mającą zachęcić polskie władze do oficjalnego powiązania obchodów Dnia Ojca z osobą św. Józefa.

– Dzień Ojca jest od lat w cieniu Dnia Matki. Do tego stopnia, że wielu Polaków nie wie, kiedy się go obchodzi. A tymczasem, w dobie powszechnego kryzysu męskości, należy w sposób szczególny doceniać ojcostwo oraz przypominać jak ważna jest rola ojca w kształtowaniu życia rodzinnego i społecznego – zauważa Paweł Ozdoba, prezes Centrum życia i Rodziny.

– Zależy nam, aby Dzień Ojca przestał być świętem pustym – mówi Paweł Ozdoba. – Święty Józef sprawdził się więc jako ojciec w każdych warunkach: i w momentach trudnych, i w żmudnej codzienności. Dlatego jest doskonałym przykładem dla dzisiejszych mężczyzn: i w pracy zawodowej, i w pracy nad sobą, a nade wszystko w pełnym miłości i odpowiedzialnym ojcostwie – dodaje.

Na stronie www.DzienOjca.pl Centrum Życia i Rodziny przygotowało petycję do Pani Marszałek Elżbiety Witek z prośbą o podjęcie działań w kierunku ustanowienia Dnia Ojca 19 marca. „Kultura europejska Zachodu i Wschodu stawiają św. Józefa” za wzór ojca i męża, podkreślają jego odwagę, odpowiedzialność i zdolność do poświęceń dla powierzonych mu osób nawet wbrew własnemu interesowi. (…) Współcześni mężczyźni, niezależnie od wyznawanej wiary i poglądów, mogą odnaleźć w postawie Świętego Józefa potrzebne dla siebie wskazówki, jak realizować swoje ojcowskie powołanie” – czytamy w dokumencie.

Inicjatorzy kampanii podkreślają, że m. in. we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii czy nieodległej kulturowo Chorwacji, Dzień Ojca jest obchodzony 19 marca – w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi. To nadaje świętu konkretną treść, ponieważ to właśnie św. Józef jest od wieków stawiany za wzór ojcostwa, czemu wyraz dał papież Franciszek, ogłaszając rok 2021 rokiem świętego Józefa. W liście otwierającym ten czas pokazywał jego osobę m.in. jako ojca czułego, z twórczą odwagą czy człowieka pracy.

Akcja spotkała się z życzliwym przyjęciem duchownych – błogosławieństwa w realizacji tego przedsięwzięcia udzielili m.in. abp Stanisław Gądecki i abp Andrzej Dzięga.

 

Przychylność i wsparcie dla kampanii wyraziły również postacie ze świata sportu i mediów. Wśród osób, które wspierają kampanię są m.in.: windurferka Zofia Klepacka, medalistka Igrzysk Olimpijskich; red. Tomasz Wolny, red. Rafał Patyra, aktor i reżyser Jerzy Zelnik, kurator Barbara Nowak, a także prof. Aleksander Nalaskowski, aktor Marcin Kwaśny, były piłkarz i reprezentant Polski Marek Citko oraz muzyk Robert „Litza” Friedrich.

Organizatorzy konkludują we wspomnianej petycji zamieszczonej na stronie www.DzienOjca.pl: „Przychylenie się do niniejszego apelu stanowiłoby pozytywną deklarację w sferze wartości oraz skierowaną do ojców zachętę do coraz pełniejszej realizacji własnego powołania”. Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Centrum Życia i Rodziny.

 

Szczegóły: www.DzienOjca.pl