Sprzeciw wobec planów MEN dotyczących m.in. wprowadzenia elementów edukacji seksualnej w polskich szkołach – konferencja prasowa Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły

Opublikowano: 2024-09-05

6690

Wobec licznych zagrożeń związanych z funkcjonowaniem polskich szkół i narastającym chaosem w oświacie, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły zorganizowała Konferencję prasową pod siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie.

Konferencję prowadził Marcin Perłowski, dyrektor Centrum Życia i Rodziny.

Jako pierwszy głos zabrał – w imieniu rodziców, zaniepokojonych perspektywą naruszenia ich pierwszeństwa wychowawczego w związku z próbami wprowadzania edukacji seksualnej do polskich szkół – Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty. Przedstawił treść petycji złożonej w MEN na temat zachowania w podstawie programowej wychowania do życia w rodzinie. Stanowczy sprzeciw budzi plan likwidacji tego przedmiotu i zastąpienia go obowiązkową tzw. edukacją zdrowotną z permisywną edukacją seksualną wg standardów WHO.

Następnie radca prawny Marek Puzio z Instytutu Ordo Iuris przypomniał o konstytucyjnej zasadzie pierwszeństwa rodziców w wychowaniu swych dzieci, zgodnie z własnymi przekonaniami. Jak podkreślił, również przepisy ustawy prawo oświatowe zawierają regulacje będące wyrazem tejże zasady. Ekspert przedstawił następnie aspekty prawnej ochrony uczniów przed zewnętrznymi podmiotami działającymi na terenie szkół, przede wszystkim organizacjami realizującymi postulaty środowisk LGBT. Zaapelował również do rodziców, aby byli czujni, wstępowali do trójek klasowych i rad rodziców, aby mieć wpływ na decyzje o obecności tychże organizacji w placówkach oświatowych.

Przedstawiciel kolejnej organizacji współtworzącej Koalicję – Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, prezes Okręgu Warszawa światowego Związku Żołnierzy AK mgr inż. por. Lucjan Sokołowski podsumował niekorzystne – z perspektywy kształtowania tożsamości narodowej – zmiany podstaw programowych z zakresu języka polskiego i historii, czemu sprzeciwia się stanowczo Federacja.

Na narastające trudności w pracy nauczycieli zwróciła uwagę Grażyna Lubszczyk – członek Zarządu Stowarzyszenia Nauczyciele dla Wolności. Zwiększona ostatnio znacznie liczebność klas, zróżnicowanie poziomu nauczania spowodowane inkluzją i napływem emigrantów, ograniczenia w zadawaniu prac domowych i brak możliwości stawiania za nie uczniom ocen, cyberuzależnienia i brak ograniczeń używania smartfonów w szkołach, obniżają radykalnie poziom nauczania.

Bartosz Kopczyński, prezes Towarzystwa Wiedzy Społecznej z Torunia, wskazał, iż wypłukanie podstaw z treści narodowych i katolickich zrealizowane zostało pod dyktat spoza Polski i ma na celu uformować z uczniów przyszłych słabo wykształconych „unijczyków”, zamiast rzetelnie wykształcić i wychować polskich patriotów. Grożący utratą suwerenności oświatowej Europejski Obszar Edukacji przygotowywany jest stopniowo właśnie poprzez te destrukcyjne z polskiej perspektywy zmiany.

Hanna Dobrowolska, koordynator Ruchu Ochrony Szkoły, podsumowała prowadzoną od tygodnia akcję pikiet i briefingów prasowych pod kuratoriami oświaty, które gromadziły rodziców i lokalnych działaczy społecznych w proteście wobec zmian forsowanych przez MEN i chaosu w szkołach. Do kuratoriów, w ramach działań Koalicji, złożono podczas lipca i sierpnia kilkadziesiąt petycji, wniosków i pism ze wskazaniami niezbędnych działań naprawczych oraz 2 petycje do MEN, w kwestii tzw. edukacji zdrowotnej oraz z listą koniecznych korekt polityki oświatowej państwa.

„Otwórz oczy! Broń szkoły!” – zaapelowali na koniec przedstawiciele Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.

 

Więcej informacji:

www.ratujmyszkole.pl

www.nauczycieledlawolnosci.pl