Stańmy w obronie nienarodzonych! Protest pod Sejmem RP

Opublikowano: 2024-04-10

6392

W czwartek 11 kwietnia pod Sejmem RP obrońcy życia będą protestować przeciw rozszerzaniu zapisów pozwalających na zabijanie dzieci w aborcji. „Bądźmy tego dnia razem, by pokazać, że nie godzimy się na to, aby w naszej Ojczyźnie dokonywało się ciche ludobójstwo – do tego bowiem w istocie prowadzi legalizacja aborcji” – przypomina Centrum Życia i Rodziny.

Podczas posiedzenia, które odbywa się w dniach od 10 do 13 kwietnia parlamentarzyści będą procedować m.in. projekty liberalizujące ochronę życia w Polsce. Już wcześniej organizacje broniące życia człowieka i integralności rodziny apelowały o obronę nienarodzonych i wyszły z inicjatywą „Powstrzymaj rzeź. Zadzwoń do posła”.

W czwartek 11 kwietnia obrońcy życia zgromadzą się pod Sejmem RP, by sprzeciwić się zabijaniu dzieci w aborcji. Będzie to dzień modlitwy w intencji utrzymania zapisów chroniących życie człowieka już od chwili jego poczęcia i protestu wobec prób zmian prawnych.

Od 8:00 rano na skrzyżowaniu ul. Wiejskiej i Matejki wolontariusze programu „Masz wpływ!” będą dyżurować przy dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Każdy przechodzień będzie mógł uderzyć w dzwon, by upomnieć się o życie dzieci i poszanowanie ich praw.

O godzinie 11:00, jak informuje Centrum Życia i Rodziny, rozpocznie się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Św. Jana Pawła II, gdzie eksperci przedstawią konstytucyjne i wynikające z systemu praw człowieka gwarancje życia dzieci w prenatalnym okresie rozwoju.

Następnie, o godz. 14:00 pod Sejmem odbędzie się konferencja prasowa środowisk obrońców życia, na której zostaną przedstawione m.in. prawne przesłanki sprzeczności z Konstytucją dyskutowanych w Sejmie projektów.

Symbolicznym sprzeciwem wobec śmierci dzieci w fazie prenatalnej będzie inicjatywa „Dziecko ma swoje miejsce!”. W tej akcji figurki Jasia przedstawiające dziecko w 12-tyg. życia będzie można umieścić w dziecięcym wózku.

O godz. 15:00 rozpocznie się Msza święta w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Po jej zakończeniu uczestnicy marszu organizowanego przez Fundację Pro-Prawo przejdą pod Sejm RP.

Przypomnijmy, że w porządku trwających obrad Sejm RP będzie procedował nad kilkoma projektami.

Pierwszy to projekt Lewicy „o bezpiecznym przerywaniu ciąży”, który zakłada legalizację abortowania dzieci do 12. tygodnia ciąży.

Drugi projekt, który również złożyła ta formacja, dotyczy zmiany ustawy Kodeks Karny i domaga się częściowej depenalizacji i dekryminalizacji czynów związanych z aborcją: całkowitego wyłączenia przestępności zabicia dziecka do 12. tygodnia ciąży za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności aborcji za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka.

Posłowie będą procedować również nad projektem ustawy Koalicji Obywatelskiej „o świadomym rodzicielstwie”. Zakłada on możliwość zabicia dziecka do 12. tygodnia ciąży (w niektórych przypadkach także po 12. tygodniu) oraz zmuszenie placówki leczniczej do dokonania aborcji w przypadku, gdy będzie związana umową z NFZ.

Oddzielny projekt ustawy złożyła także Trzecia Droga. Dotyczy on zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży i zakłada odwrócenie skutków orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. i powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego.