Centrum Życia i Rodziny przygotowało uaktualnioną wersję „Kompendium w obronie życia”, które w przystępny i rzetelny sposób odpowiada na pytania o merytoryczne podstawy pełnej ochrony życia przed narodzeniem. Premiera nowego wydania publikacji odbyła się podczas konferencji z okazji Dnia Świętości Życia i 30-lecia encykliki „Evangelium vitae”, która miała miejsce w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Tomasz Rowiński, publicysta, który opracował drugie wydanie publikacji, wskazał podczas konferencji na duże znaczenie kompendium ochrony życia dla rozpowszechniania argumentacji ruchów pro-life w debacie publicznej.
KOMPENDIUM W OBRONIE ŻYCIA – LINK
„W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy” to wyjątkowa publikacja, która w sposób rzetelny, a zarazem niezwykle przystępny, odpowiada na pytania o podstawy merytoryczne pełnej ochrony życia dzieci przed narodzeniem.
Publikacja powstała, aby wypełnić istniejącą lukę w wiedzy i dostarczyć rzetelnej argumentacji tym wszystkim, dla których poszanowanie godności człowieka i obrona jego życia od pierwszych chwil istnienia stanowią wartości fundamentalne.
Tym, co ją wyróżnia jest fakt, że Ci, którzy szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, na każdej stronie znajdą wskazówkę, stosowne dane, odwołanie do konkretnych badań i źródeł. W tej publikacji nic nie wynika samo z siebie, tu wszystko jest uzasadnione.
Ważnym aspektem opracowania jest analiza przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, a także orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego ( w tym fundamentalnego z punktu widzenia ochrony życia nienarodzonych wyroku Trybunału z października 2020 roku) i innych dokumentów, które odnoszą się pośrednio bądź bezpośrednio do kwestii ochrony życia poczętego.
Publikacja zawiera odpowiedzi na kluczowe pytania w toczącej się debacie na temat aborcji:
– Czy przed narodzeniem mamy do czynienia z człowiekiem? Co współczesna medycyna mówi na temat początku życia człowieka?
– Czy dziecko przed narodzeniem jest chronione przez prawo? A jeśli tak to w jaki sposób?
– Czy prawo kobiety w ciąży do decydowania o swoim ciele obejmuje także życie jej nienarodzonego dziecka?
– Czy istnieje „prawo do aborcji” i czy jest to „prawo człowieka”?
– Czy pełna ochrona prawna życia dziecka przed narodzeniem może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety?
Publikacja została opracowana w 2020 r. przez Biuro Analiz Centrum Życia i Rodziny we współpracy z ekspertami zewnętrznymi. Jest ona adresowana w sposób szczególny do osób sprawujących władzę, publicystów, nauczycieli i wychowawców. Wśród konsultantów merytorycznych publikacji byli m.in. prof. Bogdan Chazan, prof. Aleksander Nalaskowski, a także dr hab. Lidia Banowska oraz lek. med. Grażyna Rybak, specjalista pediatrii.
Premiera nowego wydania kompendium pro-life odbyła się 25 marca – w Dniu Świętości Życia – podczas zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej poświęconej 30. rocznicy wydania encykliki „Evangelium vitae”. Podczas wydarzenia dyskutowano o zagrożeniach dla ochrony życia oraz o sposobach im przeciwdziałania.
– Niezbędne jest prowadzenie dyskursu akademickiego oraz przybliżanie i rozbrajanie filozofii utylitaryzmu, która jest dzisiaj dominującą filozofią, jeśli chodzi o etykę i uprzedmiatawia człowieka, nie tylko tego w prenatalnej fazie życia. Wytwarza ona pewien rodzaj mitu, w ramach którego można tego czy innego człowieka po prostu usunąć – zauważył podczas konferencji Tomasz Rowiński, publicysta, który opracował nowe wydanie kompendium.
Dodał także, że publikacja może odegrać dużą rolę w rozpowszechniania argumentacji ruchów pro-life w polskiej debacie publicznej.
Nowe wydanie (drugie) „W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy” jest obecnie dostępne bezpłatnie na stronie www.kompendiumprolife.pl, póki co tylko w wersji elektronicznej. Wersja papierowa będzie dostępna już wkrótce.