ZHP – Zagrożone wartości. Konferencja prasowa z udziałem eskpertów 25.01.2019

Opublikowano: 2019-01-25

3161

Centrum Życia i Rodziny zorganizowało 25 stycznia 2019 r. konferencję prasową: „ZHP – zagrożone wartości”. W trakcie konferencji zaprezentowano list otwarty do władz ZHP. List wzywa Naczelniczkę i Przewodniczącego ZHP do odpowiedzi na pytanie o fundamentalne wartości wychowawcze przekazywane dzieciom i młodzieży w tej organizacji.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Koalicji Obywatelskiej DLA RODZINY. Ordo Iuris przedstawiło oświadczenie wychowawcze dla rodziców harcerzy ZHP. Oświadczenie pomoże bronić dzieci przed przekazywaniem treści sprzecznych z wartościami swoich rodziców. Centrum Życia i Rodziny przypomniało o zbiórce podpisów pod petycją do władz ZHP. Petycję na stronie www.teczowezhp.pl podpisało już ponad 17 000 osób. W mediach społecznościowych konferencję obejrzało na żywo ponad 1000 osób.

ZHP - ZAGROŻONE WARTOŚCI. Konferencja prasowa z udziałem ekspertów - relacja na FB

NAGRANIE Z KONFERENCJI DOSTĘPNE W SIECI

Pełna relacja z konferencji Centrum  Życia i Rodziny pt. „ZHP – ZAGROŻONE WARTOŚCI” jest dostępna na:

CZY FERIE Z ZHP BĘDĄ NA PEWNO BEZPIECZNE?

Na wstępie konferencji Kazimierz Przeszowski, koordynator akcji Centrum Życia i Rodziny przypomniał, że ferie zimowe trwają już w 7 województwach w Polsce. Kilkadziesiąt tysięcy polskich dzieci i nastolatków spędzi tegoroczne ferie pod opieką instruktorów ZHP. Czy będą to jednak „bezpieczne #harcerskieferie”, jak zapewnia Główna Kwatera ZHP? – postawił pytanie Kazimierz Przeszowski.

Paweł Kwaśniak, Prezes Centrum Życia i Rodziny przypomniał o prowadzonej przez Fundację akcji protestacyjnej, związanej z zaangażowaniem władz ZHP w promocję kultury homoseksualnej. Podkreślił, że na stronie internetowej www.teczowezhp.pl pod petycją do władz ZHP zebrano już ponad 15 000 podpisów. Paweł Kwaśniak przypomniał także, że pod koniec października Centrum wystosowało list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy jako Protektora ruchu harcerskiego z prośbą o interwencję w sprawie działań władz ZHP.

CENTRUM ŻYCIA I RODZINY POPROSIŁO O OPINIĘ EKSPERTÓW

Po akcji Centrum Życia i Rodziny, ZHP usunęło ze strony internetowej dwa najbardziej skandaliczne materiały. Nie miało jednak miejsca oficjalne wycofanie się z dotychczasowych praktyk. Co więcej, w oficjalnym stanowisku opublikowanym 26 września 2018 r., Naczelniczka i Przewodniczący ZHP deklarują: „wychowujemy w zgodzie z wartościami”.

Centrum Życia i Rodziny zwróciło się z prośbą o zajęcie w tej sprawie stanowiska do ekspertów z zakresu wartości wychowawczych. Przez ostatnie miesiące eksperci z ponad 40 organizacji wychowawczych i rodzicielskich z całej Polski wnikliwie analizowali wydarzenia, publikacje i materiały szkoleniowe Związku Harcerstwa Polskiego. Efektem ich prac jest list otwarty zawierający 5 pytań o fundamentalne wartości obecne w harcerskim wzorcu wychowawczym.

ZHP - ZAGROŻONE WARTOŚCI. Konferencja prasowa z udziałem eskpertów - relacja na FB

WYCHOWAWCY I RODZICE Z CAŁEJ POLSKI WZYWAJĄ WŁADZE ZHP DO WYJAŚNIEŃ

W kolejnej części konferencji Grzegorz Strzemecki, ekspert Koalicji DLA RODZINY, zaprezentował list otwarty do władz ZHP. Pod listem podpisało się ponad 40 organizacji wychowawczych i rodzicielskich z całej Polski, zrzeszonych w Koalicji Obywatelskiej DLA RODZINY oraz 6 innych organizacji.

Referując treść listu reprezentant ekspert pytał – czy ZHP chce ukazywać jako wartość i promować liczne, niezobowiązujące kontakty seksualne z wieloma osobami dowolnej płci, bo tak wyraża się tożsamość i styl życia osób LGBTQ, jak same to opisują w najbardziej autorytatywnych publikacjach?

List liczy 4 strony i przytacza wiele innych drastycznych przykładów działań władz ZHP, godzących w harcerskie wartości wychowawcze, jak promowanie związków jednopłciowych, poliamorycznych i związków heteroseksualnych „otwartych seksualnie”.

Swoje wystąpienie reprezentant Koalicji zakończył wezwaniem: również całe społeczeństwo, które obdarza ZHP dużym kapitałem społecznego zaufania i wspiera środkami publicznymi jego działalność, ma prawo usłyszeć publiczną i jednoznaczną odpowiedz na to pytanie.

Pełna treść listu jest dostępna TUTAJ>>

List otwarty koalicji DLA RODZINY do władz ZHP

PRAWNICY ORDO IURIS BRONIĄ PRZED SZKODLIWYMI TREŚCIAMI W ZHP

Następnie Marta Kowalczyk, ekspert Instytutu Ordo Iuris, przedstawiła środki obrony prawnej dla rodziców, których dzieci należą do ZHP. Prawnicy Ordo Iuris przygotowali dokument oświadczenia rodzicielskiego, zastrzegający udział dziecka w wydarzeniach ZHP, podczas których mają być przekazywane treści związane z „płcią kulturowa”, „tożsamością płciową” itp.

Jak podkreśliła analityk prawny, Marta Kowalczyk: udział dziecka w takich zajęciach wymaga każdorazowo odrębnej zgody wyrażonej na piśmie, po przedstawieniu wyczerpujących informacji na ich temat wraz ze szczegółowym ich programem i opisem przekazywanych treści. Co więcej naruszenie woli rodzica przez instruktora ZHP może skutkować podjęciem działań prawnych w ramach programu wsparcia procesowego Ordo Iuris.

Treść oświadczenia dostępna jest na stronie internetowej www.ordoiuris.pl oraz TUTAJ>>ZHP - ZAGROŻONE WARTOŚCI. Konferencja prasowa z udziałem ekspertów - relacja na FB