Centrum Życia i Rodziny z satysfakcją przyjęło fakt publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. niekonstytucyjności przesłanki eugenicznej. Organizacja wskazuje, że publikacja wyroku pozwoli na uratowanie tysięcy ludzkich istnień. Eksperci organizacji zwracają jednak uwagę na pewne niebezpieczeństwo proaborcyjnych nadinterpretacji obowiązującego prawa.
Jak wskazują eksperci Centrum Życia i Rodziny, aborcja eugeniczna była w Polsce realnym zagrożeniem dla dzieci przed narodzeniem. Tylko w latach 2009 – 2018 dokonano w Polsce 8239 aborcji z powodu podejrzenia choroby lub niepełnosprawności dziecka. Aborcja eugeniczna stanowiła 96 proc. wszystkich aborcji w tym okresie, a zatem stwierdzenie niekonstytucyjności tej przesłanki tj. faktyczna jej likwidacja, zdecydowanie zwiększa prawną ochronę ludzkiego życia w Polsce.
Fundacja podkreśla, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego oraz jego publikacja w Dzienniku Ustaw jest milowym krokiem w dziedzinie ochrony życia. Decyzja sędziów TK potwierdziła, że polskie państwo musi traktować swoich obywateli w ten sam sposób – gwarantując prawo do życia wszystkim – zarówno tym narodzonym jak i nienarodzonym, niezależnie od ich potencjalnych chorób, niepełnosprawności czy dysfunkcji. Zdaniem Centrum Życia i Rodziny, zwiększenie prawnej ochrony życia w Polsce będzie dostrzeżone w całej Europie i może stać się punktem odniesienia i inspiracją dla obrońców życia i polityków z różnych stron świata.
Centrum Życia i Rodziny wskazuje jednak na pewne wątpliwości związane z interpretacją sformułowania: „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu może wiązać się także z zagrożeniem dla życia lub zdrowia matki”, które zawarto w uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
„Bez wątpienia życie i zdrowie każdej kobiety i matki stanowią najwyższą wartość z uwagi na niezbywalną godność i wartość każdej osoby ludzkiej, szczególną wartość macierzyństwa dla wspólnoty społecznej a także ze względu na dobro dziecka. Nasze obawy budzi jednak prezentowanie choroby dziecka w życiu prenatalnym jako bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia czy nawet życia matki, pozbawione uprzedniej rzetelnej weryfikacji jego prawdziwości na gruncie nauk medycznych” – wskazują eksperci Centrum Życia i Rodziny.
„Zwracamy uwagę, że współczesna medycyna jednoznacznie wskazuje na możliwość skutecznego niesienia pomocy matce w ciąży bez narażania na szwank życia czy zdrowia dziecka, nawet przy tak poważnych schorzeniach jak choroby nowotworowe. Tymczasem aborcja ma na celu pozbawienie życia dziecka i pozostanie dziecka przy życiu jest sprzeczne z jej celem” – czytamy w komunikacie.
„Konieczne jest zatem wyraźne rozróżnienie pomiędzy niezbędnymi działaniami lekarskimi nieodzownymi dla ratowania życia czy przeciwdziałania bezpośredniemu i poważnemu zagrożeniu zdrowia matki, a działaniami wymierzonymi wprost przeciwko dziecku i jego życiu” – napisano w stanowisku Centrum Życia i Rodziny.
PEŁNA TREŚĆ STANOWISKA CENTRUM ŻYCIA I RODZINY [KLIKNIJ I POBIERZ]