„Zjednoczeni dla życia, rodziny, Ojczyzny!” Niedzielne marsze połączyły Warszawę i kilkanaście miast Polski

Opublikowano: 2024-06-18

6479

W niedzielę 16 czerwca mieszkańcy Warszawy i okolic świętowali XIX Marsz dla Życia i Rodziny. Tego dnia świadectwo troski o życie i rodzinę, o wartości patriotyczne dali również mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce. Rodzinne świętowanie objęło Kołczygłowy po Iławy, Siemiatycze, Radom, Sieradz, Koprzywnicę, Oświęcim i wiele innych miast i miejscowości.

W niedzielę 16 czerwca ulicami stolicy, ale i kilkunastu innych miast w Polsce przeszły kolejne Marsze dla Życia i Rodziny. Ważne świadectwo przywiązania do życia, rodziny, świadectwo patriotyzmu dali tym razem mieszkańcy Bełchatowa, Dzierżoniowa, Gdańska, Golubia-Dobrzynia, Iławy, Katowic, miasta Kołczygłowy, Koprzywnicy, Krakowa, Łęcznej, Oświęcimia, Radomia, Siemiatycz, Sieradza, Stalowej Woli, Wschowej i Zduńskiej Woli.

W Warszawie Marsz dla Życia rozpoczęła Msza święta w kościele św. Aleksandra, po której uczestnicy przeszli z Placu Trzech Krzyży pod Sejm, następnie Alejami Ujazdowskimi do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a następnie na plac przed Belweder.

Marsz dla Życia i Rodziny jednoczy i integruje lokalne społeczności, wszystkich, którzy swoją pracą i modlitwą wspierają rodziny w procesie wychowania młodego pokolenia. Wydarzenie jest okazją do podkreślenia piękna rodziny, wartości daru rodzicielstwa.

Chcemy pokazać całemu społeczeństwu, że rodzina jest źródłem szczęścia i radości, że warto być otwartym na przyjęcie dzieci i że w rodzinie można osiągnąć pełnię człowieczeństwa – mówił na warszawskim marszu Paweł Kwaśniak, koordynator Marszów dla Życia i Rodziny.

W tym roku w Warszawie wydarzenie było również okazją do wyrażenia sprzeciwu wobec projektów ustaw aborcyjnych prób odebrania i propozycji, które uderzają w życie dzieci w prenatalnej fazie rozwoju i zdrowie ich matek, oraz propozycji, zwłaszcza w sferze edukacji, które stanowią zagrożenie dla dzieci i młodzieży.

Chcemy szkoły wolnej od ideologizacji, demoralizacji, ale wychowującej w duchu patriotycznym, osadzonym w Polskiej tradycji i kulturze. Sprzeciwiamy się walce z chrześcijańskim dziedzictwem naszego narodu i z wolnością wyznania warszawskich urzędników. Żądamy powrotu krzyży na ściany warszawskich urzędów – powiedział Marcin Perłowski, dyrektor Centrum Życia i Rodziny oraz członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris.

XIX Marsz dla Życia i Rodziny został zorganizowany przez Centrum Życia i Rodziny oraz Instytutu Ordo Iuris we współpracy z blisko 40 organizacjami i instytucjami społecznymi.

Centrum Życia i Rodziny jest koordynatorem większości lokalnych Marszów dla Życia i Rodziny.

 

Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie, fot. Tomasz Daniluk.